Za nami weekend pełen emocji – właśnie zakończył się szkolny etap II edycji Konkursu Recytatorskiego „Słowem – Polska”, do którego Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser – Duda, zaprosiła uczniów szkół polonijnych.
Zadanie konkursowe, tak jak w ubiegłym roku, polegało na nagraniu recytacji wiersza jednego z czworga znanych polskich poetów; tym razem byli to: Władysław Bełza, Maria Konopnicka, Adam Asnyk i Bolesław Leśmian.

Konkurs cieszył się największą frekwencją wśród naszych młodszych uczniów, toteż rywalizacja dotoczyła I kategorii wiekowej (7 – 9 lat).
Przed jury (składającym się z przedstawicieli nauczycieli, księży i rodziców) stanęło nie lada wyzwanie: wyłonienie dwojga laureatów, którzy będą reprezentować szkołę w kolejnym etapie Konkursu.
Po długiej naradzie zdecydowano, że miejsce na podium zajmie Ewa (gr. C 1) i Diana (gr. D 1). Nasze laureatki zmierzyły się z repertuarem Marii Konopnickiej. W  wierszu „Pranie” i „Zła zima”  obie błysnęły nie tylko zdolnościami recytatorskimi, ale również talentem aktorskim.  

W II kategorii wiekowej (10 – 13 lat) wpłynęła tylko jedna recytacja.
Fabian (gr. E 1) przechodzi do kolejnego etapu z wierszem „Kimże ja będę?” Władysława Bełzy. O tym, że Fabian potrafi recytować mieliśmy okazję przekonać się już w zeszłym roku, gdy został laureatem I edycji Konkursu, nie tylko na etapie szkolnym, ale też krajowym.

Oczywiście brawa należą się również pozostałym uczestnikom.
Każda  recytacja była wyjątkowa, przyciągała uwagę i zachwycała: wielkim uśmiechem i urokiem osobistym (u Emilki),  wdziękiem i ekspresją (u Weroniki), patriotyczną zadumą i opanowaniem (u Mai) oraz ogromną pomysłowością i ofiarnością u Zdzisia – nasz tytułowy Janek „wybrał się w drogę” i dla dobra sztuki włożył zimą krótkie spodenki; prawdziwy chwat!
Nie można także zapomnieć o najmłodszym wykonawcy.
Thijs, pięcioletni braciszek Diany, poruszył serca jurorów uroczym występem i zdobył nagrodę publiczności.

Kochane dzieci, wszystkie jesteście zwycięzcami!
Gratulujemy Wam udziału w Konkursie, a Waszym Rodzicom dziękujemy za pomoc w nagraniu filmików.
Podziękowania również dla Komisji oceniającej recytacje – za wkład pracy i poświęcony czas.

Fabianowi, Dianie i Ewie życzymy powodzenia i szczęścia w kolejnych eliminacjach, na szczeblu krajowym.

A teraz zapraszamy do podziwiania występów naszych małych artystów!

Koordynator etapu szkolnego: Emilia Bielawska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *