Podsumowanie akcji fotograficznej „Śladami Jana Pawła II”

Wakacje dobiegają końca – czas podsumować akcję fotograficzną „Śladami Jana Pawła II”. Przypomnijmy: święty Jan Paweł II był największym podróżnikiem wśród papieży, a Jego pontyfikat nie bez przyczyny nazywano „pontyfikatem bez granic”. Imieniem papieża Polaka nazwano wiele ulic, szkół, szlaków turystycznych oraz innych obiektów i instytucji.

Jako wyraz wdzięczności za głoszone Słowo Boże Janowi Pawłowi II postawiono ponad siedemset pomników w Polsce i około dwustu za granicą.

W czerwcu zaprosiliśmy Was do wzięcia udziału w akcji fotograficznej „Śladami Jana Pawła II”. Zachęcaliśmy, byście podczas wakacyjnych wędrówek odwiedzili miejsca związane z ojcem świętym. Udało się to kilkorgu z was. Zobaczcie, gdzie dotarli nasi uczniowie.

Rodzeństwo: Nicola (gr. D 1), Dorian (gr. F) i Denis (gr. G) odkryło piękny „Szlak Papieski – Kanał Augustowski”. Jak głosi tablica pamiątkowa w Gorczycy Jan Paweł II płynął tu statkiem w czasie pielgrzymki w 1999 r. Nicola, Dorian i Denis obejrzeli wspaniały pomnik, opatrzony tekstem „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”. Pomnik ten znajduje się w Studzienicznej, jest malowniczo usytuowany nad brzegiem jeziora, przy kaplicy. W Studzienicznej dzieci zobaczyły również dąb papieski, (zasadzony z  żołędzia poświęconego przez Jana Pawła II).

Rutger (gr. F) w czasie wakacji odwiedził wielkopolski Rawicz. Spacerując po Plantach im. Jana Pawła II sfotografował odlany z brązu pomnik papieża Polaka, wzniesiony w 2005 r. jako wotum wdzięcznosci za pontyfikat. Obok pomnika znajduje się obelisk upamiętniający kanonizację Jana Pawła II.

Rodzeństwo: Hania (gr. I), Paweł (gr. H) i Ewa (gr. B) odkryło ślady Jana Pawła II w Koszalinie, podczas wizyty u dziadków. W koszalińskiej katedrze NMP papież modlił się na różańcu, o czym przypomina pomnik wzniesiony przed świątynią.  

Na Górze Chełmskiej w Koszalinie znajduje się również Sanktuarium Przymierza (z relikwią krwi), konsekrowane przez Jana Pawła II. Widnieje tu tablica ze słowami papieża, który w 1991 r. głosił kazanie na górze jak współczesny Mojżesz. Na Górze Chełmskiej Hania, Paweł i Ewa obejrzeli także ciekawą wystawę fotograficzną. Biografia Karola Wojtyły i jego późniejszy pontyfikat zostały przedstawione w bardzo przejrzysty sposób przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Do wyjątkowej świątyni trafili Hania (gr. B) i Leon (gr. G). Mowa o Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, które posiada cenne relikwie: płytę z grobu papieża, pastorał i ampułkę z krwią. Rodzeństwo zobaczyło sutannę ojca świętego naznaczoną krwią po zamachu w Watykanie (13 maja,1981r). Pech sprawił, że rodzicom Hani i Leona rozładowały się telefony komórkowe, więc niestety nie zdołali utrwalić papieskich pamiątek okiem kamery. Jednak jestem pewna, że pomimo braku zdjęć dzieci na długo zapamiętają tę niezwykłą wycieczkę.

Z kolei Oliver (gr. E) trafił na papieskie ślady w pełnej słońca Chorwacji, gdzie na wzgórzu Trsat znajduje się sanktuarium maryjne, w którym papież odprawił mszę świętą w 2003 r. podczas swojej setnej pielgrzymki zagranicznej, a trzeciej do Chorwacji. Obok znajduje się pomnik przedstawiający ojca świętego w trakcie modlitwy do Maryi z Trsat nie jako papieża, a jako zwykłego człowieka. „Módlcie się za mnie zarówno za życia, ale także po mojej śmierci” – zdanie to wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas mszy świętej w Rijece widnieje na pomniku w różnych językach: chorwackim, angielskim, włoskim i niemieckim.

Na koniec dodam, że i mnie latem udało się znaleźć pamiątki związane z papieżem Polakiem, gdy uczestniczyłam w mszy świętej w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II w bazylice zaprezentowano dwie wystawy: jedną – medali ze zmieniającym się  papieskim wizerunkiem oraz drugą – fotografii z wizyt apostolskich w Polsce w latach 1979 – 2000, zatytułowaną „Tak wielu nas wtedy było…”

W świątyni tej na stałe znajduje się dzwon papieski i popiersie ojca świętego, upamiętniające spotkanie w 1987 r. z służbą zdrowia i chorymi, którym papież udzielił sakramentu namaszczenia.

W imieniu organizatora Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL oraz grona pedagogicznego naszej Polskiej Szkoły dziękuję za udział w niniejszej akcji. Mam nadzieję, że zdjęcia zamieszczone w galerii poruszą serca, dostarczą przyjemnych wrażeń, a być może (w przypadku niektórych dorosłych) obudzą osobiste wspomnienia związane z wielkim Polakiem, świętym Janem Pawłem II.

Emilia Bielawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *