Rok 2020 został uznany Rokiem Świętego Jana Pawła II – naszego wielkiego rodaka, piewcy pokoju i nadziei a zarazem patrona szkoły. Toteż 24 – go października świętowaliśmy Dzień Papieski.
Na tę okoliczność szkoła została przepięknie udekorowana: w głównym holu pojawiła się wyjątkowa eskpozycja „Trzej Papieże”, a także galeria prac uczniowskich „Papież i dzieci”.
Celem uroczystości było przybliżenie sylwetki i pontyfikatu papieża Polaka oraz jego następców: Benedykta XVI i Franciszka.
Uczniowie poznali najważniejsze fakty i ciekawostki z życia Karola Wojtyły; na przykład dowiedzieli się, że mały Lolek lubił grać w piłkę nożną z kolegami i chętnie stał na bramce. Jego dzieciństwo nie było łatwe, gdyż wcześnie stracił najbliższych: mamę, brata, następnie ojca.
W młodości pisał wiersze i sztuki teatralne, przez pewien moment chciał nawet zostać aktorem.
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który jeździł na nartach, uprawiał wspinaczkę górską i pływał kajakiem. Podczas pontyfikatu odwiedził miejsca, w które nie dotarł żaden jego poprzednik.
Odbył 104 podróże zagraniczne, dziewięciokrotnie odwiedził też ojczyznę.
Zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Był człowiekiem dialogu i miłosierdzia.
Jego pontyfikat trwał prawie dwadzieścia siedem lat.
W 2014 r. Jan Paweł II został ogłoszony świętym.
Po przedstawieniu postaci naszego wielkiego rodaka i wymienieniu jego następców, nastąpiło podsumowanie konkursu „Papież i dzieci”, zorganizowanego przez Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL w ramach projektu „Wielcy Polacy”.
Wyróżnieni zostali laureaci: Jakub F.  z gr. C (I miejsce), Hania W. z gr. B (II miejsce) i Leon W. z gr. G (III miejsce) oraz pozostali uczestnicy: Samanta (gr. A), Ewa (gr. B), Zdzisław (gr.B) Julian (gr. C), Amelka (gr. C), Maja (gr. C), Laura (gr C), Magda (gr. E), Pascal (gr. F), Amelie (gr. I), Teodor (gr. I).
Prace były rzeczywiście piękne, pomysłowe, starannie wykonane (różnymi technikami), toteż nagrody trafiły do wszystkich autorów.
Modlitwa do patrona szkoły zwieńczyła obchody Dnia Papieskiego.
Niech św. Jan Paweł II każdego dnia pomaga nam nieść ewangeliczną miłość i być ambasadorami polskości w Holandii – kraju, w którym przyszło nam żyć.

Serdecznie podziękowania składamy Urzędowi  Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu za udostępnienie zdjęć unikalnych eksponatów z wystawy „Na skrzydłach Miłości”, a także Stowarzyszeniu „Klub NPiP GNIAZDO PL” za ufundowanie nagród dla dzieci.
 

Tekst przygotowała: Emilia Bielawska

Kliknij tutaj, jeżeli chcesz zobaczyć więcej zdjęć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *